Horgászat, csónakázás

Horgászat

Pécsi-tó

Víztípus: víztározó
Terület: 69 ha
Átlagmélység: 1,9 m
Fenékviszonyok: kemény, felső része iszapos
Akadók: változó, egykori patakmeder mentén
Növényzet: hínárfoltok a sekély részeken, öblökben, nád, gyékény
Halak: ponty, amur, kárász, süllő, csuka, harcsa, keszegfélék, kecsege, lénai tok, pisztráng
Szabályok: szabályokról bővebben
Csónakhasználat: van

Az orfűi tórendszer legnagyobb, 69 ha-os völgyzárógátas tava a megye horgászcentruma. A Mecsek északi oldalán lévő, hegyek által körülvett Pécsi tó országosan kedvelt üdülőközpont. A tó megépítésének gondolata 1960-as évek elején fogant, majd 1964-65-ben meg is épült. 1966. október 9.-én hivatalos ünnepség keretében került felavatásra. A tónak, mint tározónak többirányú rendeltetése van. Az árvízvédelem, üdülő övezet, vízisportok adottságainak megteremtése mellett a sporthorgászat is kiemelkedő szerepet kapott. A tó vízszintje 70 m-rel magasabban van a Balaton vízszintjénél, átlag mélysége 3,3 m. A tó mélységi tagozódása érdekes képet mutat a víz 44%-a 3-7 m mély, 56%-a 0-3 m közötti. A vízellátást 32 km2-nyi karsztos vízgyűjtő biztosítja, mintegy 4,5 millió m3 évi jellegzetesen kalcium-hidrogénkarbonátos (CaHCO3) vízhozammal.

Az elárasztott terület patakmederének őshonos halai voltak a fenékjáró küllő, fejes domolykó és a küsz. A tó első népesítése 1965 áprilisában történt 40 db 4-5 kg-os anyapontyokkal, majd ősszel 67 mázsa 75 dkg átlagsúlyú II. nyaras ponty, járulékos halként compó, süllő és angolna lett telepítve. Kuriózumként ugyanezen év nyarán amur és busa telepítésére is sor került. Harcsa nem a tudatos telepítéssel került a tóba. A horgászat csak egy évvel később, 1966-ban lett engedélyezve. Jelenleg a kihelyezett hal mennyisége éves átlagban eléri a 18-20 tonnát, ez leginkább ponty, amur, süllő, csuka, kárász, keszegfélékből tevődik össze. Érdekességként 1984-ben 2703 db éves engedélyt váltottak a vízre, így 39 horgász jutott 1ha vízterületre. Ebben az évben betelepített 28.100 kg halból (407 kg/ha) egy horgászra 10,4 kg hal jutott.

2005-ben 530 db éves engedélyt váltottak a Pécsi tóra, 1ha vízterületre 8 horgász jutott. A telepített 24.500 kg halból (355 kg/ha) egy horgászra 46,2 kg hal jutott. Ma tehát annak ellenére, hogy csökkent a váltott engedélyek száma 4,5-szer több hal jut egy horgászra, mint 1984-ben. A tavat gazdag halállománya miatt sok vendéghorgász keresi fel, ezért a Szövetség kiemelt feladata a tó horgászcélú halgazdálkodása.

Szállás a Szövetség tóparti horgásztanyáján, vagy kempingben, magánházaknál igényelhető. A tó keleti partja lankás, szektorokra lett felosztva a terület nyaralókkal beépítve, ahol szinte végig stégek szegélyezik a vizet, kivéve a gát előtt húzódó “Reptéri” szakaszt. Nyugati oldalán meredekebb partok emelkednek, kevésbé beépített, itt több szabad részt is talál a vendéghorgász. A tóban húzódó egykori patakmedret erős akadók kísérik, felső, befolyó körüli része sekély (0,5-1,5 m) iszapos. Alsó kétharmad része viszont kemény, csak néhol iszapos, itt található az egykori híd maradványa is. Vízi növényzet, hínár a sekélyebb részeken, csendes öblökben található, a part mente sok helyen gyékénnyel és náddal szegélyezett. Csónakhasználat engedélyezett, a stégek is igénybe vehetők, de csak a tulajdonos megérkezéséig.
A Pécsi-tó békés és ragadozó halfajok széles körének élőhelye, érdekesség, hogy a szinte mindenütt tömegével jelen lévő törpeharcsa itt igen ritka vendég a horgon. A tó sekély, strand körüli részén számos halfaj természetes szaporulata tapasztalható -ez a rész június közepéig kíméleti terület- de a bőséges halállományt csak a rendszeres és gondos telepítésekkel lehet fenntartani. A halasítások áprilistól havonta történnek, ősszel kerül ki a halmennyiség közel 65-70 %-a, ilyenkor lehet a legkedvezőbb áron beszerezni a halat.
Rendszeresen telepített halfaj a ponty, amur, kárász, süllő, csuka de került bele kecsege, lénai tok, pisztráng és fekete sügér is kis mennyiségben. A tavon a ponty centrikusság a jellemző, egyre népszerűbb a bojlis horgászat, de emellett érdemes finom szerelékkel is próbálkozni, főleg tavasszal. Eredményes a tapogatás, és pergetés is ragadozókra, bár a fenekezős pontyozás még mindig a legnépszerűbb műfaj.

Tórekordok:
-ponty 30 kg
-amur 24 kg
-harcsa 86 kg
Engedélyek beszerezhetőek:
– (HEBMESZ) Szövetség irodájában (72/326-775 )

Jegyek:

  •  Halőröknél (Gál Jenő: 30/583-1437; Pál József: 30/9979-336; Baranyai Béla 20/476-9296) a tóparton,
  • Mediterrán Étterem és Villa
  • Szomjas Vándor Büfé

Pécsi-tó: 3000 Ft/nap, 14 000 Ft/hét

Horgászidény:

  • január-február és november-december  06:00 – 18:00
  • március-április-május és október              05:00 – 22:00
  • június-július-augusztus-szeptember        00:00 – 24:00

Érd.: 72/326-775, ,  www.hebmesz.hu

Orfűi-tó

Víztipus: völgyzárógátas tó
Terület: 11 ha
Átlagmélység: 1,6 m
Fenékviszonyok: egyenletes, kemény
Akadók: akadómentes
Növényzet: víz széli nád, gyékény
Halak: ponty, amur, kárász, süllő, csuka, keszegfélék
Csónakhasználat: nincs

Az orfűi tórendszer legkisebb tavát az Orfűi Horgászegyesület hasznosítja. A völgyzárógátas tavat források tápláják, vízminősége kiváló. Pécstől 18 km-re található Orfű település belterületén helyezkedik el. Horgászni a strand és a gát területének kivételével bárhol lehet, a meder akadóktól mentes. Jó a süllő és ponty fogási lehetőség, a partról szinte körbehorgászható az egész tó.

Horgászat: január 1-től december 31-ig (kivéve, ha befagy a tó) napkeltétől napnyugtáig

2500 Ft/nap

Herman Ottó-tó

Víztípus: völgyzárógátas tó
Terület: 28,2 ha
Átlagmélység: 1,4 m
Fenékviszonyok: változatos, néhol erőteljesen iszapos
Akadók: víz alatti tuskók, bokrok
Növényzet: nád, gyékény, a víz körül erdő
Halak: ponty, amur, kárász, süllő, csuka, harcsa, keszegfélék
Csónakhasználat: van

A Mecsekben található orfűi tórendszer második legnagyobb tavát a Herman Ottó Horgászegyesület hasznosítja. A völgyzárógátas tó igen változatos, akadókkal, nádasokkal szegélyezett, amelyek csónakból jól meghorgászhatóak. Pécsről Orfű-Tekeres településeken keresztül közelíthető meg. Igen jó a süllő és harcsa állománya, amelyek a víz alatti tartások lakói, de eredményesen horgászhatunk pontyra, amurra.

Horgászat: július 1.- szeptember 30. 04:30 és 22:00 között
2500 Ft/nap